Witaj niezalogowany | zaloguj się | załóż darmowe konto

Jak robić zdjęcia z wakacji – kolory – niebo

Zdjęcia mogą mieć wartość emocjonalną lub estetyczną. Jeśli na zdjęciu są nasi bliscy, nasze ulobione zwierzątka, miejsca które lubimy lub zdarzenia, które nam się dobrze kojarzą to jest to wartość emocjonalna. Wartość estetyczna to strona wizualna zdjęcia: kolory i kompozycja. Jest to temat rzeka. Chciałem tu jednak przedstawić kilka rad związanych z kolorami. Nawet jeśli nasze zdjęcie nie jest najlepsze z punktu widzenia kompozycji lub tematyki to piękne kolory sprawią, że będzie się ładnie prezentować i nie będziemy musieli się go wstydzić.

Powyższe zdjęcie w zasadzie nic nie przedstawia. Kilka krzeseł i innych rupieci stojących na pomoście. Jednak niesamowity kolor tych krzeseł spowodował, że nie mogłem się powstrzymać. Na pewno wykorzystam to zdjęcie w fotoksiążce z ostatnich wakacji.

Skoro kolory są tak ważne to gdzie mamy ich szukać? Szukajmy kolorów wszędzie. Ja jednak w swoim poradniku przedstawię kilka najważniejszych elementów. Pierwszy z takich elementów to niebo.

Poniższe zdjęcie przedstawia mini skansen w Kadzidłowie na Mazurach. To był piękny dzień. Widać wspaniałą zieloną trawę, brązowe drewniane chaty ale brakuje właśnie nieba.

Zobaczmy to samo Kadzidłowo innego dnia. Niebo jest tak piękne, że niemal samo wystarczy za temat zdjęcia.

Niebo jest tak ważne (przynajmniej ja tak myślę), że muszę mu poświęcić więcej czasu. No bo przecież teoretycznie nie mamy na to wpływu. Niebo jest albo go nie ma. Nie do końca. Wystarczy o niebie pamiętać i rozglądać się dookoła. Poniżej na zdjęciu ujście rzeki Megapotamos w Preveli na Krecie. Niebo jest niebieskie ale trochę blade. Osobiście bym to zdjęcie skasował.

Teraz ta sama rzeka Megapotamos ale zdjęcie zrobione w przeciwnym kierunku. Różnica olbrzymia a zdjęcia były zrobione w tym samym miejscu i czasie. Pamiętajcie aby zawsze rozglądać się dookoła bo niebo w każdą stronę ma różny kolor.

Poniżej jedno z moich ulubionych zdjęć. Przedstawia ono piaszczystą drogę i skały. Jednak kontrast tych nudnych skał z przepięknym niebem w tle tworzy cały klimat.

Czasem szukam szczególnie szalonych odcieni błękitu nawet jeśli zdjęcie nie do końca odpowiada rzeczywistości. Może zdjęcie takie jak poniżej komuś się nie spodoba ale dla mnie takie granatowe tło i trochę zbyt żółte mury najlepiej oddają atmosferę chwili (czyli trudny do wytrzymania upał).

Na koniec ktoś może zapytać skąd wziąć tak piękne niebo. W końcu nie każdy jeździ do ciepłych krajów. Tutaj mam dla wszystkich niespodziankę. W tych ciepłych krajach nie jest tak znowu łatwo. Powietrze jest bardzo rozgrzane i niebo zwykle ma kolor szaro niebieski, przechodzący lekko w fiolet. Tak jak na zdjęciu poniżej.

Dużo łatwiej o cudowny błękit w Polsce, gdzie jest chłodniej. W Warszawie na przykład kolor nieba czasem zapiera dech. No ale Warszawa to nie wakacje. Ja uwielbiam niebo na Mazurach. Zawsze jest piękne ale czasem tak bardzo, że chciało by się tylko stać z głową uniesioną do góry. Wtedy trzeba brać aparat i robić zdjęcia.

Poniżej niebo w Giżycku kilka lat temu.

Tutaj to samo Giżycko a dokładnie twierdza Boyen. Niebo było jednak tak niesamowite, że nie warto było fotografować czegokolwiek innego (ja w każdym razie nic innego z tej wycieczki nie pamiętam).

Jeszcze jeden przykład. Przystań nad jeziorem Śniardwy.

O niebie można by pisać w nieskończoność ale kto miałby tyle cierpliwości aby to czytać. A przecież nie poruszyliśmy nawet tematu chmur. Aby ten temat zaznaczyć przedstawiam poniższą fotkę.

Piękne zdjęcie, jak z reklamy lodów. Zaręczam, że jest zupełnie oryginalne a nie stworzone w photoshopie. Poniżej dowód. Tak po prostu było tego dnia.

Na koniec jeszcze jedno zdjęcie. Niebo i chmury odbijające się w wodzie.

Woda to kolejny element, który może nadać kolorytu naszym zdjęciom i o tym właśnie napiszę następnym razem. Zapraszam!

 

INFORMACJE

Gwarancja jakości
Regulamin
Polityka prywatności

Zawsze i chętnie udzielimy Ci pomocy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie krępuj się wysłać maila lub zadzwonić.

info@alboom.pl

telefon: 501 270 409

ALBOOM.PL

Copyright ©2009-2022 Alboom Sp. z o.o..