Witaj niezalogowany | zaloguj się | załóż darmowe konto

Jak robić zdjęcia z wakacji – zieleń

Wakacje się zaczęły i czas na kontynuację naszego poradnika fotograficznego. Dziś powiemy o zieleni na zdjęciach. Zieleń to przyroda, trawa, drzewa, liście. Wspaniała zielona roślinność jest świetnym tłem dla naszych wakacyjnych zdjęć a czasem też świetnym tematem samych zdjęć.

Co jest najważniejsze w fotografowaniu zieleni? Najważniejsze jest aby była naprawdę zielona a nie szara. Łatwo to powiedzieć ale trudniej zrobić. Na co więc zwrocić uwagę? Jak zawsze w fotografii najważniejsze jest światło. Zwróćmy uwagę czy roślinność, która ma dodać kolorów naszemu zdjęciu jest oświetlona czy też jest w cieniu. Jeśli jest oświetlona przez słońce to dobrze.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Z tym słońcem też bywa różnie bo za dużo słońca powoduje, że zieleń (np. trawa) jest prześwietlona i żółtawa.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Na zdjęciu powyżej widać właśnie, że trawa w lekkim cieniu ma bardziej intensywny zielony kolor.

Zielone pamiątki z tropikalnych wakacji

Jeśli wyjeżdzamy do krajów o innym klimacie (np. śródziemnomorskim) to możemy liczyć, że roślinność jaką napotkamy będzie inna niż nasza polska.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Zdjęcie palm bananowy na pewno będzie wyglądać niesamowicie mimo, że dla osób, które widzą takie palmy na codzień jest tak nudno zwyczajne jak dla nas sosna czy świerk.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Jeszcze mała kępka bananowców.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Banany to banany ale nie możemy zapomnieć o pomarańczach. W przypadku pomarańcz konieczne jest aby na drzewie rosły owoce bo przecież inaczej byłoby dziwnie przypominające polskie drzewa.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Jeszcze do kompletu palmy daktylowe. Te tutaj są raczej tylko ozdobne i nie owocują ale będąc w Afryce (Egipt, Tunezja) na pewno można zrobić zdjęcie daktyli.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Warto czasem też poszperać. Owocujące banany można pewnie zobaczyć tylko w Ameryce Południowej ale jeśli zajrzymy przez okno w szklarnii to znajdziemy je też w Europie.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

No i pamiętajmy, że tropikalne owoce to nie wszystko. Nawet zwykłe drzewo może wyglądać „inaczej”. Tu kolor samego drzewa nie wyszedł ładnie ale liczy się za to kształt!

Wspaniała polska „nudna” przyroda

Specjalnie użyłem słowa „nudna”. Nasze drzewa i krzaczki po prostu nam się opatrzyły. Kolor i kształt widzieliśmy milion razy i nie robi na nas wrażenia. To nie to co w ciepłych krajach, gdzie każdy listek wydaje się wspaniały bo jest po prostu inny. To trochę utrudnia robienie ciekawych zdjęć w Polsce. Na pocieszenie powiem, że nasza przyroda dla osób z południa wydaje się tak samo niesamowita jak ich dla nas. Jeśli kiedyś będziecie oprowadzać takiego gościa to zawieźcie go nie tylko na Zamek Królewski ale także do porządnego sosnowego lasu. Zobaczycie jakie wywże na nim wrażenie.

Mieliśmy jednak mówić o zdjęciach. W Polsce trzeba się bardziej wysilić. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę aby roślinność na zdjęciu była dobrze oświetlona.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

To zdjęcie jest całkiem ładne. Grześ na tle zielonych krzewów.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Tu drugie zdjęcie zrobione dziesięć metrów dalej i kilka minut później. Tym razem w pełnych słońcu. Różnica jest niesamowita. Czy można to zdjęcie jeszcze ulepszyć?

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Oczywiście, że można. Przeszliśmy jeszcze kilka metrów dalej i zrobiliśmy zdjęcie z brzozą. Białe pnie brzóz są niesamowite. Zawsze rozejrzyjcie się czy nie ma ich w pobliżu i wybierzcie na tło waszych zdjęć.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Chcąc aby roślinność na zdjęciach w Polsce wyglądała ciekawie musimy się trochę wysilić. Powyżej mamy strumyk, trochę ładnej soczystej trawy dookoła i trochę roślinności wodnej.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Trzeba korzystać z okazji i nie bać się zatrzymać na drodze jeśli zobaczymy ładny widok wart sfotografowania . Powyżej droga wiejska na Mazurach, gdzieś w okolicy Mrągowa.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Jeśli macie możliwość zrobić zdjęcie z innej perspektywy, skorzystajcie z niej. Powyżej zdjęcie zrobione na Mazurach z wieży obserwacyjnej.

Jak robić zdjęcia z wakacji - zieleń

Zawsze trzeba się rozejrzeć a znajdzie się coś ciekawego. Ślimak na gałązce.

Jak robić zdjęcia z wagacji - zieleń

Byliście na grzybach? Schylcie się trochę i zróbcie im zdjęcie.

Jak robić zdjęcia z wagacji - zieleń

W Polsce też mamy owoce i też świetnie wyglądają na zdjęciach a zimą przypomną nam wakacje.

Słoń a sprawa polska

Czyli zdjęcia a fotoksiążki. Kiedyś będąć na wakacjach zrobiłem zdjęcie wielkiemu kaktusowi rosnącemu przy drodze. Był zakurzony ale wielki i cały oblepiony owocami (tak kaktusy mają owoce, w dodatku bardzo smaczne). Zobaczcie jak takie zdjęcie prezentuje się na okładce fotoksiążki.

Jak zrobić zdjęcia z wakacji do fotoksiążki

 

Podsumowanie

  • Postaraj się aby na zdjęciu była jakaś roślinność.
  • Zwróć uwagę czy tło (zielone roślinki) są dobrze oświetlone i czy zieleń jest soczysta.
  • W krajach o innym klimacie każda roślina będzie wyglądać ciekawie bo jest inna niż to co widzimy na co dzień.
  • W Polsce postaraj się znaleźć inną perspektywę (zdjęcia z góry, z dołu) lub rośliny o wyjątkowych cechach (np. bardzo duże drzewa).
  • Schyl się i poszukaj ślimaków ew. owadów.
  • Fotografuj grzyby i owoce.
  • Jeśli w pobliżu jest brzoza koniecznie ją wykorzystaj jako tło.

 

INFORMACJE

Gwarancja jakości
Regulamin
Polityka prywatności

Zawsze i chętnie udzielimy Ci pomocy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie krępuj się wysłać maila lub zadzwonić.

info@alboom.pl

telefon: 501 270 409

ALBOOM.PL

Copyright ©2009-2022 Alboom Sp. z o.o..