Witaj niezalogowany | zaloguj się | załóż darmowe konto

Jak przechowywać zdjęcia

Każdy z nas ma tysiące zdjęć. Od czasu kiedy powstała fotografia cyfrowa (prawie 20 late tumu) robimy tysiące zdjęć każdego roku. Pojawienie się smartfonów z dobrej jakości aparatami tylko tą liczbę zwiększyło. Pytanie jak zarządzać tymi zdjęciami i jak je przechowywać? Na zdjęciach są dokumentowane najważniejsze momenty naszego życia. Na pewno chcielibyśmy aby one nie zginęły i byśmy mieli do nich dostęp nawet po wielu latach.


@hmmessersmith via Twenty20

Na krótką metę sprawa wydaje się prosta. Telefony zawierają bardzo wygodne aplikacje do przechowywania i porządkowania zdjęć. Możemy je przesyłać na komputer, zapamiętywać w chmurze, oglądać i obrabiać na komputerze. Jest to bardzo wygodne i wszyscy z tego korzystamy. Ale co się stanie z tymi zdjęciami za 10, 15 czy 20 lat?

Czy przechowywać zdjęcia na płycie DVD?

Zobaczmy jak to było w przeszłości. Kiedyś trzymało się zdjęcia na dysku komputera. Dla pewności można było zrobić kopię na płycie CD lub DVD. Dziś od wielu już lat nie produkuje się komputerów, które miałyby czytnik CD. Nie wiemy też czy te płyty dałoby się odczytać bo ich producenci dawali gwarancję na kilkanaście lat.

Może dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie zdjęć na dysku?

Z czasem pojawiły się dedykowane programy do zarządzania zdjęciami. Cały czas te programy istnieją ale stare znikają i pojawiają się nowe. Moje najstarsze rodzinne zdjęcia zapisane są w bazach programów, których producenci przestali je wspierać wiele lat temu. Jeszcze działają ale nigdy nie ma pewności czy przy przejściu na kolejną wersję systemu operacyjnego nie przestaną. Są nowe programy, do których ew. można przenieść swoją bibliotekę ale te programy też mogą zniknąć za kilka lat.

Problem z programami do przechowywania zdjęć to jedna sprawa. Tyle, że te zdjęcia muszą być przechowywane na dysku komputera. Możemy oczywiście zgrać je na dysk zewnętrzny. Możemy zrobić kopię bezpieczeństwa takiego dysku. Czy mamy jednak pewność, że za 10 lub 20 lat będzie można ten dysk do czegoś podłączyć i odczytać (jak będzie działał)? Najprawdopodobniej będzie tak jak z dyskami CD, aby je odczytać trzeba wyjąć z piwnicy stary komputer.

W ostatnich latach najbardziej promowane jest przechowywanie zdjęć w chmurze

Wszyscy powiedzą, że teraz przechowuje się pliki w chmurze. To prawda jest to bardzo wygodne. Nasze zdjęcia są łatwo dostępne na różnych urządzeniach. Jak zmienimy komputer lub telefon to nasze zdjęcia też tam będą widoczne. Chmury są z nami od kilku lat. Być może pozostaną na zawsze. Tylko czy akurat te, w których trzymamy zdjęcia? A co jeśli firma, która obsługuje daną chmurę zbankrutuje lub będzie miała epicką awarię? Przez 20 lat wszystko się możne zdarzyć. Nie mamy gwarancji, że wygodna usługa istniejąca dziś będzie tak samo dostępna w dalekiej przyszłości. Jest to bardzo ważne jeśli chcemy jej powierzyć wszystkie nasze zdjęcia. A jeśli ta usługa jest płatna (nawet symboliczną kwotę) czy będziemy płacić przez 20 lat?

Jakie jest rozwiązanie? Oczywiście druk.

Zdjęcia w formie elektronicznej są wygodne. Jednak jeśli chcemy je zachować w przyszłości jedynym wyjściem jest ich druk. Oczywiście druk też nie jest idealny. Wiemy, że stare odbitki mają wyblaknięte kolory. Odbitki wywoływane chemicznie takie już są, że z czasem blakną (choć te droższe przetrwają dużo dłużej). Na szczęście zwykły druk jest dużo trwalszy. Posiadamy wydruki cyfrowe z przed 15 i 20 lat. Wszystkie one wyglądają jakby były wydrukowane wczoraj.

Powyżej jak wyglądają wydruki cyfrowe. Kalendarz wydrukowany w grudniu 2005. Po 15 latach wygląda jak nowy. Pod spodem pierwsze wydruku zdjęć w formie książki z roku 2003. Minęło 17 lat a zdjęcia cały czas wyglądają jak pierwszego dnia.

Jeśli druk to najlepiej fotoksiążka

Swoje własne zdjęcia rodzinne przechowuję w większości na komputerze. Jest to już kolejny komputer, na który są kopiowane. Ostatnim razem przy takich przenosinach wydawało się, że wszystkie przepadną. Dlatego od pewnego czasu postanowiłem aby je przejrzeć i drukować w formie fotoksiążek. Każdy rok i każde ważne wydarzenie to jedna książka. Można je ułożyć obok siebie na półce i przeglądać nawet za kilkadziesiąt lat.

Dlatego zapraszamy do zamawiania naszych fotoksiążek. Przejrzyjcie swoje zbiory zdjęć i zachowajcie je dla dzieci i wnuków.

INFORMACJE

Gwarancja jakości
Regulamin
Polityka prywatności

Zawsze i chętnie udzielimy Ci pomocy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie krępuj się wysłać maila lub zadzwonić.

info@alboom.pl

telefon: 501 270 409

ALBOOM.PL

Copyright ©2009-2022 Alboom Sp. z o.o..